Historia squasha

Współczesny squash uważany jest, podobnie jak tenis, za sport elitarny. Trudno uwierzyć, że korzenie tej dyscypliny tkwią w… XIX-wiecznych angielskich więzieniach.

 

Więzień też człowiek – potrzebuje ruchu i rozrywki. Zwłaszcza, jeśli jest arystokratą osadzonym za przestępstwa popełniane w białych rękawiczkach i oszustwa podatkowe. To właśnie w więziennych celach stęsknieni za prawdziwym tenisem lordowie wymyślili squasha. Ponieważ dostęp do piłek był mocno utrudniony, grali nawet tymi starymi i dziurawymi. Zniszczona piłka podczas odbicia od ściany ulegała spłaszczeniu. Stąd wzięła się nazwa gry – squash, co po angielsku znaczy „zgniatać”. Dziwnym zbiegiem okoliczności wprost zza więziennych murów gra trafiła do elitarnych szkół dla chłopców, gdzie również szybko się przyjęła i powędrowała dalej w świat.

 

Dziś squash to nowa a zarazem niezwykle prężnie rozwijająca się dziedzina sportowej rozrywki, która na całym świecie zdobyła już rzesze fanów. Także i w Polsce można poszczycić się dobrymi klubami ze wspaniałej jakości kortami oraz żywo rosnącym zainteresowaniem squashem amatorów sportowej rywalizacji.

Wielu ludzi kojarzy tę dyscyplinę z halą i rakietą, jednakże mało kto może powiedzieć na jakich zasadach rozgrywane są mecze i co to dokładnie takiego ten squash? Co w nim jest takiego co wciąga ludzi , dlaczego daje taką frajdę i co jest kluczem do jego ogromnego sukcesu zastanawia wiele osób.

Squash to gra tocząca się w specjalnie do tego przeznaczonym, zamkniętym korcie.

Przeznaczona dla 2 lub 4 osób (debel). Mecze są rozgrywane na specjalnych kortach o wymiarach 9,75 x 5,64 m w singlu i 13,72 x 7,62 m w deblu.

 

Jest to dyscyplina sportowa polegająca na odbijaniu piłki o ścianę w sposób, który w maksymalnym stopniu utrudni ponowne odbicie piłki przez przeciwnika o ścianę w wyznaczonym polu.

Ta dziedzina to także sportowa rywalizacja dająca ogromne, jednak przyjemne zmęczenie w krótkim czasie gry. Łatwość przyswajania techniki pozwala rozegrać mecz przez początkujących już od pierwszych minut pobytu w korcie. Łatwość wykonania poprawnego uderzenia i piłka najczęściej pozostająca w korcie po nieudanym trafieniu wyklucza poczucie zniechęcenia u początkujących.

 

Squash to pełna satysfakcja dla dzieci i młodzieży, kobiet i mężczyzn w każdym wieku i na każdym stanowisku. Zasada fair play podczas meczu, gwarantuje bezpieczeństwo zawodnikom.